Sağlıksız Bir Nesil Geliyor

Yazar
İbrahim BAYKAN

6 Kasım 2022

Bu yazıyı birine gönder

“Dışarıda gençlere bakıyorum da; pek çoğu sanki malulen emekli olmuş gibiler”

Nasıl olmasınlarYakın akraba evliliklerinin yanında bir de teknolojinin ve yanlış beslenmenin sonucu defolu bir nesil oluştu.

Çocuklarımızı saatlerce esir alan internet bağımlılığı; ergonomik olmayan koltuklar sayesinde onlar hem kamburlaştı hem de şişe dibi gözlülüklerle tanıştı. 

Ayrıca şiddet içerikli bilgisayar oyunları adam öldürdükleri kadar puan verirken; çocuklarımızı huysuzlaştırdı ve asileştirdi. Yedi yaşa kadar düşen cep telefonu kullanımı; yaydığı radyasyonla beyini ve kulağı olumsuz yönde etkilemektedir. Sabaha kadar internet ve akşama kadar uykuda zaman geçiren nesilden nasıl sağlıklı toplum oluşabilir?

Özellikle bizler gibi gelişmekte olan toplumlarda bu bağımlılık; ihtiyacın ötesinde bir özenti ve gösteriş hastalığına dönüştü. Ben hiçbir Amerikalı ve Batılı işadamlarının ve turistlerin elinde cep telefonu görmedim. Bu iletişim ihtiyaçlarını PTT şubelerinden kablolu telefonlarla yaptıklarına çok tanık olmuşumdur.

Kız çocuklarında erken yaşlarda yapılan aşırı makyaj; cilt kuruluğu ve kırışıklığa neden olmasının yanında hiç de hoş olmayan bir görüntüye sahipler. Bunun için kızlarımızın daha ileri ve olgun yaşlarında doğal madde içerikli makyaj malzemeleri kullanmaları daha yerinde ve akıllıca olur. 

Fastfood türü yiyecekler çocuklarımızda Obeziteye neden olurken; erken ergenliği de tetiklemektedir. Dokuz yaşında regli olan kız çocuklarını duyuyoruz.

Ayrıca günümüzde; moda diye genç kızlarımıza takdim edilen sutyen tasarımlı göbek gösterimli tişörtler insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dahası bu uçuk tasarımlı giysiyi kış aylarında bile giyenler var.

Umarım yeni nesil bu yanlışların farkına varır ve bir an önce doğru yönü buler.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen