Seçim Borsası Açılıyor

Zamanında da olsa, erken de olsa baskında olsa ülke artık seçim sathı mahalline girdi. Seçime katılacak siyasi partiler yavaş, yavaş aday adaylarını belirliyorlar. Sadece belirlemekle kalmayıp; kendilerine oy getirecek popüler aday adaylarının da peşlerine düşeceklerdir. Burada partinin temel ilkeleri hiç önemli değil yeter ki; aday adayı cazibe merkezi olsun. Yani alanın memnun, satan memnun olmasıdır.

Sanki ülkemde demokratik bir aday belirleme yöntemi varmış gibi. Aday adaylarından; sahaya inmeleri ve kendilerini tanıtmaları istenecektir. Bu arada göstermelik anketler ve eğilim yoklamaları da yapılacaktır. Bunların hepsi hikâye; işin aslı; parti lideri ve saz arkadaşları oturur kim bize itaat eder; kim bizim varlığımızı kabul eder ve korur bunun hesabını yaparlar ve birçok Yaz-Boz dan sonra kesin aday listeleri oluşturulur.

Bu arada böylesine titizlikle seçilen adaylardan ileride yamuk yapanlar çıksa da bunların pek yıkıcı etkileri olamaz. Geçmişin Türk Siyasi Tarihi; bunların örnekleri ile doludur. Bu arada seçilemeyen ve zaten seçilemeyeceklerini işin başında bilen aday adayları seçim sürecinden sonra beklentilerinin peşine düşeceklerdir. Yani bu girişimlerinin karşılığının kendilerine yol, su ve elektrik olarak dönmesini bekleyeceklerdir.

Üç milletvekilinin seçileceği bir ilde; asıl adayların ajandada belli olmasına rağmen Yüz Elli aday adayı çıkıyorsa bu işte bir beklenti ve arıza var demektir. Kimse kıvırmasın bu iddialarım tüm siyasi partiler için geçerlidir.

Ülkemde siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilip demokratikleştirilmedikçe bu böyle maalesef; işinize gelirse. Yeni bir seçim yaklaşırken bu borsayı hep birlikte takip edeceğiz.

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen