Sen Benim Umurumdasın Allah’ım, Vücud Sağlığımda, Diğer İnsanlarda Umurumda

“Ne yani, insan, başıboş bırakılacağını ve dilediği gibi hareket edebileceğini mi sanıyor (75 Kıyamet 36)?”

İnsan kafasına göre yaşayamaz, buna Yaratan izin vermez

TEMBELLİK, EMEKLİLİK, YA DA YAŞLANMAK

Yaşlanma bedensel bozulmadır. Biyolojik olarak emeklilik ve yaşlanma yoktur; gelişme ve bozulma vardır. Kuranda iki kelime hiç geçmez: Emeklilik ve tatil.

Çalışmazsan tembellik yaparsan vücudun bozulur. Tedbirini alırsan, dikkat edersen bedensel bozulma da yaşlanma da önlenebilir. Hatta yaşlanma son derece yavaş, sorunsuz ve zarif bir süreç olabilir.

Yaşlanıp ölmek; buna normal hayat diyorlar. Ancak, bu normal değildir.

Allah insan vücudunu hazır yiyecekler yesin, TV ve PC başında tembellik etsin, kahvede saatler boyu taş ve iskambil kâğıt-briç oynasın diye yaratmadı. Ayrıca insan emekli olarak hayattan ve üretimden kopmak, yalnız yaşamak, sosyal bağlardan yoksun kalmak ve uzun tatiller yapmak için de yaratılmadı. İnsan, yeryüzü halifesi olarak atandı (yaratıldı değil). Yaratılış anlamına uygun yaşamak zorundadır.

Allah insanı atadı; bu oluştur. Amacına uygun yaşamazsa, ortada yaratılış amacı kalmaz; bu da bozuluştur.

Hareketsizlik bozulmayı tetikleyen en önemli faktördür. Hayata boş verenin sinirleri de, kasları da, kemikleri, damarları ve beyni de bozulur.

Bu aylaklığa bir de bolluğun getirdiği sağlıksız ve aşırı yemeği ekleyin: İntihar budur.

Çözüm: Umurunda olmak. Neyin? Her şeyin. Önce kendinin.

Öyleyse başlayalım; hareket, yani egzersiz.

EGZERSİZ (KOŞU BANDI, BİSİKLET, YÜZME, HIZLI TEMPOLU YÜRÜME)

Modern hayatta, ev iş arasında mekik dokuyan, bütün gün stres altında kalan ve hiç hareket etmeyen insan, hemen egzersize başlamalı. Yoksa vücutta bulunan 660 tane kas tembellikten eriyip yok olacaktır. Sonrası, yamuk bir vücut.

Haftada altı gün birer saat egzersiz yapılmalı, bunun 2 veya 3 gününü ağırlık çalışması teşkil etmeli. Egzersiz yapmamak, günde iki paket sigara içmek demektir.

Egzersizle, bağışlık sisteminin güçlenir, kilo verilir, insülin dengeye kavuşur, vücut yağları yakılır, cinsel aktivite, kalp krizi, felç, hipertansiyon, Alzheimer, şeker, mafsal iltihabı kontrol altına alınır.

Hücrelere Mitekondri eklenir Mitekondriler, vücudun olağanüstü hal memurlarıdır ve sadece anadan geçen özel enerji santralleridir.

Her egzersiz vücuda yeni kılcal damarlar hediye eder.

HER ŞEY DOLAŞIMLA İLGİLİ

Kalp krizi, kalbin iflas etmesi değil, kalp atardamarlarının iflasıdır. Atardamarlar bloke olur, insan ölür.

Egzersiz kalbe değil, dolaşım sistemine çok katkı sağlar. Hayat boyunca hiç durmadan 4 milyar kere atan kalp kolay bozulmaz, bozulan atardamarlardır ve kalp ameliyatında bu damarlar değiştirilir.

Problem, beyine giden damarlarda olursa, felç ve bunamaya yol açar.

Egzersiz her şeyi çözer mi? Elbette değil, ama %70 çözer. Müthiş bir ilaç değil mi?

Hareket edilmediği takdirde dolaşım halindeki kanın sadece %20’si kaslardan geçer. Egzersizle bu %80’lere kadar çıkar. Hareketle, kan tepeden tırnağa vücudun tamamına hayat götürür. Kalbinizden prostatınıza, bütün eklemler yenileyen ve tamir eden proteinlerle dolar taşar, beyin gençleşir, vücudu sağlık ve mutluluk kaplar. Bünyeyi rahatlık ve iyimserlik doldurur.

Egzersizin yaşı başı ve cinsiyeti olmaz. Herkes yapmalı; 80 veya 90 hiç önemli değil.

Günde bir saat egzersizle bedene bahar gelecektir. Ve önümüzdeki onlarca yılı, ince, formda, çevik, enerjik, dinç, sağlıklı ve iyimser bir insan olarak geçireceğiz.

Ya da, yaşlanacaksınız. Seçim sizin.

ECELE KARŞI MI GELECEĞİZ?

Ecel Allah’ın takvim yaprağına not düşürerek Azrail meleğe verdiği saati ve zamanı belli bir süreç değildir. Ecel, egzersiz yapmakla geciktirilebilir.

Ayrıca Kur’an’da Azrail melekten de bahsedilmez; ölüm meleklerinden söz edilir. Onlar da eceli, dolaşım, solunum ve sinir sistemine göre yazarlar.

Buyurun ecelinizi değiştiriniz!

Egzersiz yoksa, yolunuz açık kalp ameliyatına düşer. Allah korusun.

AĞIRLIK KALDIRINIZ!

Kemikleriniz, eklemleriniz ve kaslarınız spor yapmazsanız erirler, yok olurlar. Kemiklerin arasındaki akışkan sıvı kurur. Ağırlıkla bunlar ortadan kalkar ve spor sonrası duyulan acılar mutluluk acılarıdır, insana hayatın yaşamaya değer olduğunu anlatır.

Aerobik egzersizler hayatınızı kurtarır, kuvvet egzersizleri hayatınızı yaşamaya değer kılar.

SU İÇİN

Günde 8 bardak su (toplam 2 litre) için. Sabah kalkınca bir, yatarken 1, 3 de yemeklerde, etti 5 bardak. Kalan 3’ü de kendiniz dağıtın.

Aslında Damat Mustafa’ya (Dr.) ne zaman bir şikâyette bulunsam, “su iç” diyor. Her şeye ilaç su. Başın mı ağrıyor iki bardak su iç, yarım saat bekle. Sırtın mı ağrıyor su iç yarım saat bekle, canın mı sıkılıyor iki bardak su. Galiba Mustafa başka ilaç bilmiyor!

DİYET Mİ, BESLENMEYE DİKKAT Mİ?

Sağlıklı beslenme diyet ve zayıflamadan daha önemli.

Mutlaka kalori hesabı yapın. Ayaküstü (fastfood) tarzı yiyeceklere hiç bakmayın. Rafine undan yapılmış her şeyi, rafine yağlar, patates kızartması,  patates püresi, nişasta, makarna, pirinç pilavını haytanızdan çıkartın

Rafine tuzun ve şekerin baş belası bir zehir olduğunu bilin.

Kola benzeri içecekleri kapıdan sokmayın.

Kısacası abur cubur yemeyin.

Elbette yağ yiyin, tereyağı ve soğuk sızma zeytinyağından başka yağ yemeyin. Balıkla beslenmeyi hayatınıza sokun. Tahıllar, baklagiller, bulgur, sebzeler, meyveler ne güzel gıdalardır.

Porsiyonlarınızı ufaltın. O kadar yemek size lazım değil ki. Harcadığınızdan fazla kalori başınıza bela olacaktır.

UYKU

Uykunuzu yönetin. Benim UYKU YÖNETİMİ Cuma Mesajını lütfen bir daha okuyun. Erken yatın, erken kalkın. Saat 22.00’den sonraki geciken uykunun telafisi iki, üç ve dört katı olacaktır.

KENDİNİ BİR ŞEYLERE ADA

“ Sen Ey ağır yük yüklenen Nebi! Gece kalk, vahyi oku, Allah’ın adını an, bütün varlığını O’na ada, kendine yalnızca O’nu vekil kıl, sabırla diren, gerekirse güzellikle uzaklaş, sonra onları bana bırak ve biraz da mühlet ver (Müzzemmil 73/1-11).”

Kendine bir amaç edin, diğer insanlarla ilişki kur. Salih amel budur; ahirette puanı yüksek olan amel. İslamiyet ibadet dini değildir, ubudiyet dinidir. Takva da budur, sorumluluk bilinci; kendini adama, vakfetme.

Sana yaşadığını hissettiren amaçların ve sevdiğin insanlar olsun.

Aksi halde ölürsün. Aslında bunlar yoksa yaşamamanın da fazla anlamı olmaz ya

Şişmanlamak benim genetiğimde var diye uydurma! Genlerin etkisi %20’nin altındadır.

HAYATINIZIN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN

Hayatı önemseyin, hayat umurunuzda olsun.

Kaderinizi kendiniz yapın: yeryüzünden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Her an yeni projeler hazırlayın.

PEYGAMBERİMİZİN SPORLA İLGİLİ SÖZLERİ

“Çocuğun babası üzerindeki hakkı, ona yazı yazmayı, yüzmeyi ve atıcılığı öğretmesidir”

“Bir kimse ok atmayı öğrenir de sonra terk ederse bizden değildir” Ashaptan bazıları bu tehditten korktukları için ihtiyarlıklarında bile atış talimi yapmaya devam etmişlerdir.

“Sizden birinizin, kendisine gam ve keder bastığı zaman yayını kuşanıp kederini onunla dağıtmasından başka yapacağı bir şeyi yoktur”

“Sizden biriniz oklarıyla oynamaktan (egzersiz yapmaktan) usanmasın”

“Atış boş eğlence değildir, atış vakit geçirdiğiniz eğlencelerin en hayırlısıdır.”

”İki hedef arasında koşan kimsenin her adımı için bir hasene (sevap)vardır.”

“Ok yarışı yapın, vücutça sertleşin, yalın ayak yürüyün.”

Allah Resulü “Beş şey gelip çatmadan şu beş şeyin kıymetini iyi bil:

1- Ölüm gelmeden önce hayatın,

2- Hastalıktan önce sıhhatin,

3- Meşguliyetten önce boş vaktin,

4- İhtiyarlıktan önce gençliğin,

5- Fakirlikten önce zenginliğin.” 

SONUÇ

Normal yaşlanma normal değildir. Her yıl gittikçe gençleşebilirsiniz. Sporu mutlaka yapılması gereken bir iş olarak görünüz.

Yeryüzüne gerçek halife olunuz; tarihin yatağını yapan, izi olan izlenen ve avazeyi bu âleme Davud gibi salan.

Yufka vücutlularla halifelik yapılmaz (Karlı dağlar zaten aşılmaz).

Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım.

Hayırlı pazarlar diliyorum

Ankara, 18 Ekim 2015

Prof.Dr. Orhan ARSLAN

 

Yazar
Orhan ARSLAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen