Siz Hiç Aç ve Açıkta Kaldınız mı?

Yazar
İbrahim BAYKAN

23 Ocak 2022

Bu yazıyı birine gönder

Havaların eksileri gördüğü ve karların da erimediği şu günlerde kendimizi doğal olarak koruyoruz. Duyarlı belediyeler sokaktaki kimsesizleri de koruyor.

Dışarının dondurucu ayazında birileri var ki; bunlar da ağzı ve dili olmayan zavallı sokak hayvanlarıdır. Bunlar için de; biz insanların bu çetin kış şartlarında insanlık adına bir şeyler yapması gerekiyor.

Bu yapacaklarımız öyle masraflı ve zor bir şeyler değil. Evimizin balkonundaki çiçek saksısına koyacağımız iki dilim ekmek ve bir tas su onların bu çetin kış şartlarında hayatta kalmalarını sağlayacaktır. Arabalarımızın altında geceyi geçiren sokak kedisini uyandırmayı ve bir avuç mamayı çok görmeyelim.

Kimse hayvanları; hafife almasın onların da güçlü duygu ve hisleri var. Evimin terasına gelip pencere camını gagasıyla tıklatan yaban güvercinin bize aç olduğu mesajını verdiğini anladık. Siz hiç aç bir güvercinin yem yeme telaşına şahit oldunuz mu? Karnı doyan bir serçenin öterek size teşekkür ettiğini duydunuz mu? Biz bunu evimizin terasında her gün yaşıyor ve duyuyoruz.

Bir güvercinin susuzluğa bir gün; açlığa ise üç gün dayanabildiğini biliyor muydunuz? Her yerin don ve kar altında olduğu ve bunun haftalarca sürdüğü şu günlerde bunlar hep ölecekler. 

Sonuçta nesilleri tükenecek ve doğanın dengesi de bozulacaktır. Bunun zararlarını da yine biz insanlar göreceğiz. Allah her canlıyı bir amaç uğruna yaratmış; böyle olunca da bunların eksikliği ile birtakım dengeler de bozulacaktır.

Dinimizde hayvanların sevabının ve dualarının üstünlüklerinden bahsedilir. Bu soğuk ve toprağın karla kaplı olduğu günlerde bu sevaptan istifade edelim. Kendimizi bu çaresizlerin yerine koyarsak sanırım durumu daha iyi anlarız.

Birbirimize Bu Ayaz Günlerde Şu Soruyu Soralım:

“Siz hiç aç ve açıkta kaldınız mı?”

Sevgi ve Saygılarımla

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen