Suyumuza Göz Diktiler

İbrahim BAYKAN

Dünyada geçmişte yapılan savaşların birçoğunun su yüzünden çıktığı bilinmektedir. 

Bu gidişle tekrar su yüzünden yeni savaşların çıkmayacağını kim garanti edebilir ki. Ortadoğu’da petrolün 100 Yıl daha yeterli olacağını bilen Emperyalist ülkeler suyun dünyada azalacağını bildiklerinden dolayı bizi parçalama ve suyumuza el koyma niyetindeler. 

Suyu dünyanın ortak mirası olarak gören güçler maalesef petrolü öyle görmüyor. Su verip karşılığında Petrol alacağımız günler de pek uzak gözükmüyor.

Halen günümüzde Seksen ülke su sıkıntısı çekmektedir. Ülkemizde kişi başına düşen su miktarının 1640 metreküpolduğunu ve su sıkıntısı çeken ülkeler kategorisine girme tehlikesinde olduğumuzu da unutmayalım. Bu yüzden suyumuzu tasarruflu kullanalım.

Vatandaş olarak bize düşen görev bilinçli tüketici olmamızı gerektirir. Bunun için de yapmamız gereken çok basit yöntemler var.

Şöyle ki;

 

*Banyoda küveti doldurmak yerine duşu kısa süreli kullanmak,

*Diş fırçalarken musluğu kapalı tutmak,

*Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasitede çalıştırmak,

*Bozuk ve kaçak yapan musluklarıderhal onarmak,

*Tuvaletlerde çift kademeli sifon kullanarak; küçük ve büyük ihtiyaca göre seçenekli harcamak,

*Bahçelerimizi çim yerine daha az su isteyen yayılmacı bitki türleri ile yeşillendirmek,

*Araba yıkamalarda hortum yerine kova kullanmak.

Bu ve benzeri tasarruflardabulunmak doğal ortamın korunmasıyanında; kişisel bütçemize de ciddi katkılar sağlayacaktır. Siz ülkemizin üç tarafımızın sularla kaplı lafına itibar etmeyiniz; tatlı suların en önemli kaynağı yağışlardır.

Buradan yetkili, yetkisiz herkese sesleniyorum: Ülkemizi bölecek her türlü oyunlara karşı uyanık olalım susuz hayat olmaz.

 

     

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen