Tanrının Sopası Yok Ki

Yazar
İbrahim BAYKAN

16 Aralık 2018

Bu yazıyı birine gönder

İbrahim BAYKAN

Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir. Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir.

Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütün ısrarlara rağmen köyü terk etmeyi reddeder ve Tanrı’nın kendisini koruyacağını söyleyerek camide kalır.

Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk merdivenine yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak imam inat eder ve Tanrı’nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez.

Sular iyice yükselir ve imam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır; İçindekiler, durumun çok kötü olduğunu anlatarak imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar ederler. İmam helikoptere binmeyi de reddeder ve bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür.

Kendisini ahretin kapısında melekler karşılar:

Melekler: Hoş geldiniz; buyurun.

İmam: Ben cennete girmek istediğimden emin değilim ve Tanrıya da biraz kırgınım der.

Melekler: Hayırdır? Ne oldu ki? Derler.

İmam: Ben hayatımı ibadetle geçirdim; insanlara hep iyilik yaptım, günahlardan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı; herkes kaçtı ama Tanrı’nın beni kurtaracağına inandığımdan ben kaçmadım.

Tam bu esnada yukarıdan ilahi bir ses duyulur: Sana kurtulasın diye bir tekne ve bir helikopter gönderdik sen reddettin. O yüzden bu katta senin yerin yok.

Atalarımız temsilde hata olmaz derler. Elbette; günümüzde böyle bir imama rastlamak belki mümkün olmayabilir ama aşağıdaki hususlardan da ders çıkarmamız gereklidir.

Gelelim buradan çıkarılacak derslere:

*İmam da olsan önce deveni sağlam kazığa bağlayacaksın ve daha sonra Allah’a emanet edeceksin,

*Hayrın da şerrinde Allah’tan geldiğine inanarak ayağına gelen kurtarıcıyı geri çevirmeyeceksin,

*Hadi diyelim bir hata ettin inatlaştın; ikinci bir inatla ısrarcı olmayacaksın ve helikoptere bineceksin,

*Tanrı’nın sopası yok ki; seni tekneye veya helikoptere zorla bindirsin,

*Tanrı sana bu aklı ve fikri boşuna mı verdi; bunu gereğinde kullanacaksın,

*Kaptan bile batan gemiyi en son terk eder.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen