Teknoloji Emeğin Geleceğini Nasıl Değiştirecek?

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kurduğu 27 üyeli komisyon, insan merkezli bir yaklaşımın iş dünyasının odağında yer alması gerektiğini savunuyor. Örgütün genel direktörü Guy Ryder, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızla değişen dünyada değişim tartışmalarının merkezine insan öğesini konumlandırmanın, emeğin geleceği açısından hayati önem taşıdığını kaydediyor.

*****

Devrim MORAL[i]

İş ve çalışma dünyası, büyük değişimden geçiyor. Teknolojik gelişmeler bir yandan yeni iş alanları açarken diğer yandan da becerileri artık işe yaramayan insanlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Çalışmanın Geleceği Küresel Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre iş ve çalışma dünyasını şimdiden derinden etkilemeye başlayan bu yeni gerçeklik, birçok belirsizliği de beraberinde getiriyor.

1 amazon robot

New York’un beş bölgesinden biri olan Staten Adası’ndaki Amazon dağıtım merkezinde ürünleri taşıyan robotlar.

Uluslararası Çalışma Örgütü, yapay zekâ, otomasyon ve robot teknolojisinin istihdam kaybına neden olacağı, bazı becerilerinse artık tarihe karışacağı gerçeğini kabul ediyor. Ancak örgüt, yeni teknolojilerin ve özellikle ekonomilerin çevreyle daha uyumlu olması için başlatılan girişimlerin milyonlarca kişiye yeni iş alanları açacağı tahmininde bulunuyor.

Değişim yarından da yakın

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Çalışmanın Geleceği Küresel Komisyonu Eşbaşkanı, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, teknolojik gelişmelerin birçok fırsatı da beraberinde getirdiği görüşünde. Ancak Ramaphosa, insanların yeni teknolojileri çalışma dünyası için kullanması, teknolojinin çalışma dünyasının gelecekteki şeklini belirlemesine izin vermemesi gerektiğini vurguluyor.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı, ”20’inci yüzyılda emeğin emtia olmadığını kabul ettik. 21’inci yüzyıldaysa emeğin robot olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Emeğin kontrolünün insanlarda olduğu bir yaklaşımı benimsemeliyiz. Teknoloji insan faktörünü azaltmak yerine çalışma şartlarını geliştirmeye odaklanmalı,” diyor.

 3 robot otomotiv yapimi

Michigan eyaletinin Sterling Heights kentindeki Fiat Chrysler fabrikasında 2019 model Ram kamyonetini imal eden robotlar.

Hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte değişimin kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cyril Ramaphosa, insanlar istese de istemese de değişimin gerçekleşeceğinin altını çiziyor ve ”Değişimin arkasında olmaktansa önünde ilerlemeyi tercih etmeliyiz. Bize önderlik edecek gelişmeleri yakından takip edelim ki çalışma ortamlarını kendi istediğimiz biçimde şekillendirelim,” şeklinde konuşuyor.

4 süpermarket temizliği robot

Pennsylvania eyaletinin başkenti Harrisburg’da süpermarket zinciri Giant’ta yerleri temizleyen Marty adlı robot.

 

İnsan merkezli bir çalışma düzeni

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kurduğu 27 üyeli komisyon, insan merkezli bir yaklaşımın iş dünyasının odağında yer alması gerektiğini savunuyor. Örgütün genel direktörü Guy Ryder, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızla değişen dünyada değişim tartışmalarının merkezine insan öğesini konumlandırmanın, emeğin geleceği açısından hayati önem taşıdığını kaydediyor.

Ryder bu konuda, ”Dünyanın dört bir yanında insanlar, aileler ve ülkeler, emeğin doğasını değiştiren gelişmelerin beraberinde getirdiği zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını ve doğan yeni fırsatları nasıl değerlendirmeleri gerektiğini anlamaya çalışıyor,” diyor.

5 itfaiyeci robot

Çin’in kuzeyinde yer alan Hebei bölgesindeki Handan’da yangın söndürme tatbikatında kullanılan robot itfaiyeciler

Dünya Çalışma Örgütü teknolojiye uyum sağlamak için ne gibi önerilerde bulunuyor?

Komisyon, teknolojik gelişmelere uyum sağlama konusunda yürüttüğü 15 aylık çalışmalar sonucunda emeğin sürdürülebilirliğini garanti altına almak için on tavsiyede bulunuyor. İşçi haklarını korumak, emniyetli iş ortamları yaratmak ve işçilere yaşamlarını rahatça sürdürebilecekleri oranda maaş vermek, bu tavsiyelerden bazıları.

Komisyon ayrıca doğumdan yaşlılığa kadar uzanan sosyal güvence programları oluşturulmasını öneriyor. Çalışma dünyasında cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele de öneriler arasında yer alıyor.

Mesleki eğitimin hayat boyu devam etmesi ve çalışma hayatı boyunca iş becelerilerinin sık sık güncellenmesi de teknolojik değişime karşı dayanıklılık kazanmanın yollarından biri.

6 dearborn ford truck robot

Michigan eyaletinin Dearborn kentindeki Ford fabrikasında Ford F-150 kamyonetlerinin imalatında kullanılan robotlar

Guy Ryder, gelecekteki istihdam oranlarının sadece teknolojik gelişmelerin hızına bağlı olarak belirlenmeyeceğine, devlet politikalarının ve siyasetçilerin yapacakları tercihlerin de bunda büyük rol oynayacağına dikkat çekiyor. Komisyonun bulgularına göre teknolojinin çalışma dünyasında uygulanması konusunda dizginler insanların elinde olduğu sürece insanların ve robotların ahenk içinde bir arada yaşayıp çalışmaları mümkün olacak.

—————————————–

Kaynak:

https://blogs.voanews.com/turkish/teknoloji/2019/02/07/teknoloji-emegin-gelecegini-nasil-degistirecek/

———————————

[i] Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü

Yazar
Kırmızılar

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen