Vicdanımızın Sesini Dinleyelim

İbrahim BAYKAN

Havaların iyice soğuduğu ve karların da erimediği şu günlerde kendimizi doğal olarak koruyoruz. Duyarlı belediyeler sokaktaki kimsesizleri de koruyor.

Ancak dışarıda korunmaya muhtaç birileri var ki; bunlar da Allah’ın bize emaneti zavallı sokak hayvanlarıdır. Bunlar için de biz insanların bu çetin kış şartlarında ufak da olsa insanlık adına bir şeyler yapması gerekiyor.

Bu yapacaklarımız öyle masraflı ve zor işler değil. Evimizin balkonundaki çiçek saksısına koyacağımız iki dilim ekmek ve bir tas su onların bu çetin kış şartlarında hayatta kalmalarını sağlayacaktır. Arabalarımızın altında geceyi geçiren sokak kedisine bir parça ekmeği çok görmeyelim.

Kimse hayvanları; hafife almasın onların da güçlü duygu ve hisleri var. Evimin terasına gelip pencere camını gagasıyla tıklatan yaban güvercinin bize aç olduğu mesajını verdiğini anladık.

Siz hiç aç bir güvercinin yem yeme telaşına şahit oldunuz mu? Karnı doyan bir serçenin öterek size teşekkür ettiğini duydunuz mu? Biz bunu evimizin terasında her gün yaşıyor ve duyuyoruz.

Bir güvercinin susuzluğa bir gün; açlığa ise üç gün dayanabildiğini biliyor muydunuz? Her yerin don ve kar altında olduğu ve bunun haftalarca sürdüğü şu günlerde bunlar hep ölecekler.

Sonuçta nesilleri tükenecek ve doğanın dengesi de bozulacaktır. Bunun zararlarını da yine biz insanlar göreceğiz. Allah her canlıyı bir amaç uğruna yaratmış; böyle olunca da bunların eksikliği ile birtakım dengeler de bozulacaktır.

Dinimizde hayvanların sevabının ve dualarının üstünlüklerinden bahsedilir. Bu soğuk ve toprağın karla kaplı olduğu günlerde bu sevaptan istifade edelim. Kendimizi bu çaresizlerin yerine koyarsak sanırım durumu daha iyi anlarız.

“Hadi arkadaşlar vicdanımızın sesini dinleyelim.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŞIK MOLLA (MEHMET AKÇA)

Aksaray’ın yetiştirdiği halk ozanlarındandır. Osman Abim evdemi evde mi türküsünü ülkemize O kazandırmıştır. TRT arşivinde yer alan bu türkü; halen büyük bir keyifle ülkemizin her yöresinde bilinir ve dinlenir.

Aşık Molla aynı zamanda Aksaray’da yayınlanan mahalli gazetelere sürekli şiirler de yazmıştır. Bunlar genellikle kahramanlık şiirleriydi. Aşık Mehmet Akça aynı zamanda bir Atatürk aşığıydı. Rahmetlik ileri yaşlarda Aksaray’da Atatürk heykelinin karşısına geçer tekmilini verir ve O’nun ile konuşurdu.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen