Yamuklar Topluluğu…

Yazar
İbrahim BAYKAN

1 Aralık 2019

Bu yazıyı birine gönder

 İbrahim BAYKAN

Burada anlatılanlar birebir yaşanmış yaşam örnekleridir. Yazının başlığına bakıp da sakın yanlış anlamayın; yamuk olan tüm toplum değil olayların muhatabı kesimlerdir.

Gördüğüm, duyduğum ve yaşadığım yamukluklar:

OLAY BİR: 

Dolmuşta gidiyoruz şoför arkaya dönerek; Bir kişi ücretini vermemiş lütfen göndersin dedi. Yolculardan tık yok. 

Az gittik şoför tekrar; beyler bayanlar duymadınız mı? Biriniz para vermediniz. Dolmuştan yine tık yok. Az sonra; bu kez öfkeli bir sesle şoför; her kimse hakkımı helal etmiyorum dedi. Yine tık yok. 

Dayanamadım içerdekilere; O kimse versin kardeşim bak adam Üç defadır istiyor diye bağırdım. Arkadan bir ses bana dönerek; yoksa sen misin para vermeyen bak senden başka konuşan var mı dedi. 

Tam da bunun üzerine şoför kazık gibi bir firenle dolmuşu durdurdu kapıyı açtı ve bana iner misin kardeşim dedi. Bunu derken de eli koltuğun altına gitti ve eline kalınca bir sopa aldı.

Ben şoka girmiş bir halde; ne demek bu ben senin için yaptım bu uyarıyı dedim ama sonuç nafile şoför kararlı. Baktım olmayacak indim. Aksi halde bir tarafta yamuk insan topluluğu bir tarafta da kararlı ve cahil dolmuş şoförü.

OLAY İKİ: 

Bir markete girdim kasanın yanındaki sadaka kutusu dikkatimi çekti. Kutu bir zincirle masaya bağlanmış. Kasiyere neden dedim bunu zincirlediniz? 

Kasiyer beyefendi dedi; daha önce bu kutu bağlı değildi iki kez kutuyu gözümüzün önünde çaldırdık çareyi zincirlemekte bulduk.

OLAY ÜÇ:

Devamlı gittiğim bir restoranda bahşiş kutusunun ağzına kadar dolu olduğunu gördüm. Şef garsonla da samimi olduğum için takıldım; hadi yine iyisiniz kutu dolmuş dedim.

Şef Garson; sen öyle san hocam dedi patron bozuk paraya ihtiyaç oldukça kutuyu açıyor ve bize çok azı yansıyor dedi.

Bunu öğreneli buraya gitmeyi bıraktım. Bahşiş kutusundaki parayı çalan patron; malzemenin kalitesinden neler çalıyordur.

OLAY DÖRT:

Aynı sitede oturan yüz on daireden üç sözde uyanık; dairelerindeki merkezi sistem yakıt peteklerini büyülterek daha konforlu bir ısınma sağlıyorlar. 

Yani; ortak kullanımda komşularıyla aynı aidatı ödeyip farklı ısınıyorlar. Bu kişiler bana göre; bu davranışları ile her ay komşularının cebinden para çalmaktadırlar.

OLAY BEŞ: 

Ülkemde trafik kazası oluyor; kurtulan yardım yerine yaralının cebini karıştırıyor.

OLAY ALTI: 

Kadın ölmüş babasının maaşını alabilmek için kocası ile anlaşarak boşanıyor ve yine aynı evi paylaşıp eskisinden daha mutlu yaşamaya devam ediyor.

OLAY YEDİ: 

Askere gitmemek için bin türlü hile ile çürük raporu alınıyor; Hipokrat yemini yapan doktor da maalesef bunlara rapor veriyor.

OLAY SEKİZ: 

Huzur evlerine bırakılan birinci dereceden akrabalar; ekonomik krizin etkisiyle maaşları için oralardan tekrar yanlarına alınıyor. Kriz sonrası durumlarının ne olacağı belli değil.

Alın size yamuklar topluluğu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanılabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızılar® 2010 - 2023

medyagen