Yaz Saati Saçmalığı

Her yıl; bu son uygulama denmesine rağmen ileri yaz saati uygulaması Dört yıldır değiştirilmedi.

Ben oldum olası; bu uygulamanın kayda değer bir yararı olduğuna inanmadığım gibi hep sakıncalı olduğunu düşünürüm. Düşünebiliyor musunuz; bir yıl boyunca adapte oluğunuz alışkanlıklarınız bir gecede değişiveriyor. Bir çeşit düzen bozukluğuna uğruyorsunuz.

Kreşe giden Dört yaşındaki çocuk; sabah okula gitmek için ne zorluklarla uyandırılıyor. İşinden dönen babaya da “Hayrola bugün erkencisin yoksa işten mi kovuldun?”deniliyor. Sabah işe giden insanlar şafak operasyonuna gider gibi; okula giden öğrenciler de toplu sabah namazına gider gibi gidiyorlar.

Ben şahsen bu uygulamanın getireceği yarardan çok zarar getirdiğine ve atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmediğine inananlardanım.

Normalde gün ışığıyla sakal tıraşı olurken;ileri saat uygulamasında elektrik kullanıyoruz. Siz mesaiden erken çıkan insanların gün ışığından daha çok yararlanarak işlerini hallettiklerini mi sanıyorsunuz. İnsanların çoğu kalan bu sürede yine gezip tozmaktadırlar. 

İddia ediyorum; Pazartesi sendromuna ilaveten birde bu ileri saat uygulamasını ekleyin ülkede suç oranlarının tavan yaptığını göreceksiniz.

Bu konuda sayın yetkililere de bir tavsiyem var: Böylesine sakınca yaratan ve toplumun psikolojisini bozan; bu saçma uygulamadan bir an evvel vazgeçin.

Yazar
İbrahim BAYKAN

Bu websitesinde farkı kaynaklardan derlenen içerikler yayınlanmakta olup tüm hakları sahiplerinindir. Sitedeki içerikler atıf gösterilerek kaynak olarak kullanlabilir. Yazıların yasal sorumluluğu yazara aittir. Tüm Hakları Saklıdır. Kırmızlar® 2010 - 2024

medyagen